DÆS-rejse til Alexandria

I april 2025 rejste DÆS til Alexandria med ægyptolog Ole Herslund som rejseleder.

Udsigt over havnen i Alexandria, Egypten.

I april 2025 rejste DÆS til Alexandria med ægyptolog Ole Herslund som rejseleder. Over otte dage bevægede deltagerne sig gennem næsten to årtusinders historie – fra de koptiske klostre i Wadi el-Natrun og det hellenistiske og romerske Alexandria til den moderne storby ved Middelhavet.

DÆS-rejse til Alexandria
24. april – 1. maj 2025
Rejseleder: Ole Herslund
Alexandria og Wadi el-Natrun

Fra ørkenklostre til Alexandria

Rejsen begyndte i Cairo, men allerede næste morgen gik turen mod Alexandria med et længere stop i Wadi el-Natrun. Her var emnet koptisk og senantik kunst, arkitektur og klosterideologi.

Ole Herslund har tidligere arbejdet som research assistant og bibliograf for Yale Universitys projekt i området, og besøget omfattede derfor både de fungerende klostre og de arkæologiske ruiner af Lille-Johns Kloster.

Det græsk-romerske Alexandria

I Alexandria var der god tid til at gå på opdagelse i byens hellenistiske og romerske fortid.

Rejsen førte blandt andet til de monumentale grave ved Kom el-Shuqafa og gravpladserne ved Kamal Mustafa, Chatby og Anfoushy. Gruppen besøgte også det Græsk-Romerske Museum og Kom el-Dikka med det romerske badeanlæg og teater.

Kom el Dikka Alexandria
Billede af teateret i Kom el-Dikka i Alexandria. Området er det største, arkæologiske område i Alexandria. Foto Torben Schandel.

Et andet af rejsens centrale besøg var Serapeum, helligdommen for Serapis. Kulten omkring Serapis, Isis og Harpokrates bredte sig langt uden for Ægypten og blev en af den græsk-romerske verdens store religiøse strømninger.

Apistyren på det græsk-romerske museum i Alexandria. Skulpturen er fra ca. år 130 under kejser Hadrian.
Stor Apistyr udstillet på Det Græsk-Romerske Museum i Alexandria. Tyren er fra den romerske kejser Hadrians tid ca. år 130. Foto (c) Louise Alkjær.

Bibliotek, museum og middelhavsby

Alexandria er imidlertid mere end oldtiden. På Bibliotheca Alexandrina besøgte gruppen kældermuseerne med arkæologiske samlinger, historiske fotografier og kort samt museet for den ægyptiske filminstruktør Shadi Abdel Salam.

Programmet omfattede desuden Alexandria National Museum og Qait Bey-fortet ved Middelhavet. Herfra gik turen gennem byen ad Sharia Fouad og sluttede med mulighed for frokost på Den Græske Klub.

Qaitbay Fæstningen Foto Torben Schandel
DÆS-gruppen på besøg på Qait-Bey Fortet, Alexandrias citadel. Citadellet ligger på den østlige side af den Pharos-øens nordligste spids. Foto (c) Torben Schandel.

Efter besøget på Kom el-Dikka den sidste hele dag var der tid til at opleve Alexandria på egen hånd – eller gå på jagt efter endnu mere ægyptisk historie.

Den 1. maj gik turen tilbage til Cairo og derfra hjem til København efter otte dage med Alexandria og byens mange historiske lag i centrum.

Er du interesseret i rejser til Ægypten med specialistrejseleder? Meld dig ind i Dansk Ægyptologisk Selskab.

Scroll to Top