Venneforeningsarrangement vinteren 2009
|
Lørdag d. 5. december 2009 mødtes ca. 60 medlemmer af Venneforeningen i Glyptotekets forhal og fortsatte til den store ægyptersal, hvor den ene halvdel gik med museumsinspektør Mogens Jørgensen og den anden med Tine Bagh, og siden byttede de to hold.

Mogens har i mere end 30 år været ansvarlig for den Ægyptiske Samling på Glyptoteket. Han viste nogle af samlingens skatte frem og fortalte levende om deres historie, og hvordan brygger Carl Jacobsen med hjælp af ægyptologen Valdemar Schmidt skabte samlingen. Bl.a. om det berømte Sorte Kongehoved (Amenemhet III), som Schmidt købte i Ægypten i 1894, og Kaemrehus mastaba fra Sakkara, som brygger Jacobsen bestilte efter mål, så den passede i hans museum.
Tine er ansat på Glyptoteket i et 3-årigt Carlsbergprojekt for at dokumentere de udgravede genstande på museet fra Flinders Petries udgravninger i Ægypten.

Hun havde fundet nogle genstande fra Petries udgravninger frem fra magasinet og fortalte, hvor de kom fra, og hvad de hørte til. Bl.a. en sfinkspote fra Memphis, et relief med en krokodillesnude fra den såkaldte Labyrint i Hawara og et gravmaleri fra Meidum med gravherren med leopardhaler i hænderne fra sin dragt af to leopardskind. Sidstnævnte hører sandsynligvis til samme væg som de velkendte Meidumgæs. |
|
|
|
|
|
|